RECORDS, AWARDS & HISTORY

TEAM SCHOOL RECORD SCORES: --------------------

Team Boys:  286 @ 2013 District Tournament at River Ridge  (71 Michael Cotton, 78 JD Kiesewetter, 71 Matt McClung, 75 Kyle Rogers, 69 Tom McLaughlin)

Team Girls:  294 @ Fall River Ridge Classic on Oct. 5, 2013 (72 Katy Rutherford, 72 Maddie Luitwieler, 72 Kennedy Ishee,  78 Alexis Kollmansberger, 82 Sara Kelley).

Individuals

 Boys- 66 Jared Bray 2016 Eagle Pointe G.C.

           66 Casey Clendenon 2003 Falcon Point C.C. 

           66 Casey Clendenon 2001 The Falls (139)

Girls- 64 Abby Newton 2011 District River Ridge (136)

Individual Season Average for full season:

            Boys- 72.07 Connor Black (2011 Freshman)

            Girls-  73.11 Abby Newton (2012 Senior)

                       73.14 Maddie Luitwieler (2015 Senior)

 

Low practice round: 

Boys

(32) by Bryce Newell (2007), Scott Newell (2011) & Kyle Westmoreland (2010).

(33) Cade Kiser @ Willowfork (Fall 2015)

Girls

(31) Katy Rutherford at Falcon Point CC (Fall 2013)

(32) Maddie Luitwieler at Falcon Point CC (Fall 2014)

(33 twice) Maddie Luitwieler at Falcon Point CC (Spring & Fall of 2013).

(33) Karen Alvarez at Meadowbrook Farms (Fall 2017) & Kennedy Ishee at Falcon Point CC (Fall 2013).

Team Championships in one year: 

Boys (7 wins) 2010-11 (Black, Newell, Cotton,Leatherwood, Reynolds, Kim, Lee)

Girls (7 wins - UIL allowed 7) 2014-2015 (Luitwieler, Rutherford, Kollmansberger, Goldblum, Kelley, Zimmerle)

Girls (7 wins - UIL allowed 8)  2011-12 (Newton, Ishee, Webster, Hensley, Galloway)

Individual Championships in one year:

Girls (7 wins) Abby Newton - 2011-12

Hole in Ones (tourn./practice play):

Practice Matt Simmons ('07) & Scott Newell ('08). 

Tournament:

Connor Black @ Oakhurst Tournament (2011)

James Chong @ The Golf Club of Concan (2018)

Fall Family Golf Tournament Scoring Record:

Katy & Gerry Rutherford - Fall 2013 (28 for nine hole 2 person scramble)

---------------------------------------------------------------

 DISTRICT & REGION RESULTS:

 

2000 Boys District Runner-Ups

     (3rd Shane Bober)

2001 Boys District Champions- 595 

     (Individual Champion Casey Clendenon- 69/69) 

 -Region Individual Champion (139) CaseyClendenon

                                                             -5th at State

2002 Boys District Champions- 610 

     (Individual Champion Casey Clendenon- 147)

2003 Boys District Champions- 625

     (Individual Champion Brian Rode- 149)

 -Region Individual Runner-Up Casey Clendenon (141)

2004 Individual Boys & Girls Region Qualifiers

2005 Boys Runner-Ups & Girls Runner Ups

2006 Boys Runner-Ups- 608

     (Individual Runner-up Matt Simmons- 148)

2006 Girls Runner-Ups- 668

2007 Boys District Champions- 615 

     (Individual Champion Kyle Isgar- 148)

     (Runner-up Jimmy Elliott- 149)

     -Region Runner-ups (606) & State Team (592)

2007 Girls District Champions- 626

      (2nd place Dina O'Brien & 3rd Ellie McKinley) 

2008 Boys District Champions- 598 

      (Individual Champion Kyle Westmoreland- 141)

2008 Girls District Champions- 682

2009 Boys District Champions- 604

2009 Girls District Champions- 700

2010 Boys District Champions- 611 

     (Individual Champion Jake Leatherwood- 149)

2010 Girls District Runner Ups- 666

2011 Boys District Champions- 601 

     (Individual Champion Connor Black- 144) 

     (Runner-Up Scott Newell- 146)

         -BOYS REGIONAL CHAMPIONS 2011-

   -(Individual Region Champion Connor Black- 146)

   -(3rd place Michael Cotton- 147 lost playoff for 2nd)

2011 Girls District Champions- *302-333 (635) 

       (Individual Champion Abby Newton *64-73)

        -GIRLS REGIONAL RUNNER-UPS- 662

    -(Individual Region Champion Abby Newton- 148)

2012 Boys District Champions- 296-304 (600)

     -(3rd place Michael Cotton - 73-73 (147)

        -BOYS REGIONAL RUNNER-UPS-  306-304

        -BOYS STATE TOURNAMENT 6TH PLACE-  300-299

2012 Girls District Champions- 307-309 (616)

     -(Individual Champion Abby Newton 70-70)

     -(3rd place Kennedy Ishee 73-80)

        -GIRLS REGION CHAMPIONS-  313 one round due to rain

            -(Abby Newton 2nd place in Region - 73)

2013 Boys District Champions - 313-286 (599)

     -(Individual 2nd place Senior Matt McClung 78-71)

       -BOYS REGIONAL CHAMPIONS 2013-  (301-308)

           -(Michael Cotton 2nd place in Region - 71-74)

2013 Girls District Runner-Ups - 329-316 (645)

      -(Individual 2nd place Soph. Maddie Luitwieler 76-76)

      -(Individual 3rd place Junior Kennedy Ishee 78-75)

        -GIRLS REGIONAL RUNNER-UPS 2013- (328-328)

             -(Maddie Luitwieler 2nd place in Region - 74-74)

             -(Maddie Luitwieler 4th place at State - 74-70)

             -(Maddie Luitwieler "Houston Chronicle Player of the Year")

2014 Boys District Runner-Ups (304-300)              

                    -(Michael Cotton 3rd Individual - 72-73)

          Region III-5A Third Place Team & State Qualifier (302-302)

2014 Girls District Champions (299-302)

              -(Maddie Luitwieler Individual Champion - 70-74)

             -(Kennedy Ishee Individual Runner-Up - 70-75)

         Region III-5A Champions (307-308)

              -(Maddie Luitwieler Individual Champion - 71-73)

          State Championship 5th Place (320-302)

              -(Maddie Luitwieler 4th Place - 73-71)

              -(Maddie Luitwieler "Houston Chronicle Player of the Year")

2015 Girls District Champions (304-297)  won by 56 strokes.  (Champions 7 of last 9 years)

              -(Maddie Luitwieler Individual District Champion - 71-69)

              -(Katy Rutherford 3rd place - 76-74)

          REGION III-6A CHAMPIONS  (296-310) -  (Girls Champions 3 of last 4 years.)

2015 Boys District Runner-ups (318-305)  (Champions 7 of last 9 years)

2016 Girls District Runner-ups (325-313)

2016 Boys District Champions (298-315) (Champions 8 of last 10 years)

              -(Jared Bray 1st Place -73-79)

              REGION III-6A Runner- ups

              State Championship 10th place

2017 Girls District Runner Up

2017 Boys District Champions (9 out of last 11 years)

         Jared Bray 1st place individual

         Cade Kiser 3rd place individual (Won a sudden death playoff with birdie on 1st hole)

2017 - Regional

           Jared Bray 3rd place medalist (advanced to State)

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INDIVIDUAL AWARDS:  ------------------------------------

     "BOYS M.V.P."

2001- Casey Clendenon

2002- Eric Pedersen

2003- Casey Clendenon

2004- Steven Logan

2005- Matt Chilli Vanburen

2006- Matt Simmons

2007- Matt Simmons, Bryce Newell, Kyle Isgar, Joe Lagowski (STATE TEAM)

2008- Kyle Westmoreland

2009- Jimmy Elliott & Kyle Westmoreland

2010- Kyle Westmoreland & Micah Hill

2011- Connor Black

2012- Michael Cotton & Matt McClung

2013- Michael Cotton

2014- Michael Cotton

2015- Jared Bray

2016- Jared Bray

2017- Jared Bray

2018 - James Chong

 

     "GIRLS M.V.P."

2001- Katie Gunn

2002- Christine Prehoda

2003- Trisha Hensley

2004- Stephanie Harrington

2005- Stephanie Harrington

2006- Stephanie Harrington

2007- Dina O'Brien

2008- Dina O'Brien & Ellie McKinley

2009- Abby Newton

2010- Abby Newton

2011- Abby Newton

2012- Abby Newton

2013- Maddie Luitwieler

2014- Maddie Luitwieler

2015- Maddie Luitwieler

2016- Katy Rutherford

2017- Sarah Zimmerle

2018 - Karen Alvarez and Katie Shepherd

 

 

     "BOYS FIGHTING COUGAR"

2001- Eric Pedersen

2002- Brian Rode

2003- Eric Pedersen & Brian Rode

2004- Matt Simmons

2005- Joe Lagowski & Jake Daniels

2006- Bryce Newell & Joe Lagowski

2007- Kyle Bell

2008- Jimmy Elliott & Micah Hill

2009- Micah Hill

2010- Scott Newell

2011- Scott Newell

2012- Dylan Reynolds

2013- Matt McClung

2014- J.D. Kiesewetter

2015- Jamie Rogers and Blake Spier

2016- Will Speer and Cade Kiser

2017- Cade Kiser

2018 - Eric Luo

 

 

     "GIRLS FIGHTING COUGAR"

2001- Trisha Hensley

2002- Abigail Owens

2003- Abigail Owens

2004- Katie Smith

2005- Ellie McKinley & Meghann Stevens

2006- Ellie McKinley

2007- Meghann Stevens

2008- Dina O'Brien & Ellie McKinley

2009- Alyssa Pantle & Melissa Berger

2010- Caroline Wood

2011- Kennedy Ishee

2012- Kennedy Ishee & Morgan Galloway

2013- Kennedy Ishee

2014- Kennedy Ishee

2015- Sarah Kelley

2016- Madison Goldblum

2017- Katie Shepherd

2018 - Karen Alvarez

 

 

     "BOYS SPORTSMANSHIP"

2001- Justin Fisher

2002- Daniel O'Leary

2003- Daniel O'Leary, Bruce Snead, Matt Waite

2004- Steven Elliott

2005- Brett McManus

2006- Alex Smalls

2007- Alex Smalls

2008- Taylor Green

2009- Taylor Green & Kyle Bell

2010- Craig Johnson

2011- Zack Kim & Jack Lee

2012- Nick Brown & Kyle Rogers

2013- Nick Brown & Kyle Rogers

2014- Kyle Rogers

2015- Kyle rogers

2016- Jamie Rogers and Michael Sporkin

2017- Jamie Rogers and Michael Sporkin

2018 - Sean Ngo

 

 

     "ACADEMIC AWARD"

2007- Ben Vial & Emma Herzog

2008- Bubba Valadez & Dina O'Brien

2009- Kyle Bell & (no senior girl in program in 2009)

2010- Eric Rosenfeld & Melissa Berger

2011- Jack Lee & Victoria Shillings

2012- Taylor Engel & Abby Newton

2013- Alec Keiser & Katherine Yu

2014- Nick Brown & Kennedy Ishee

2015- Kyle Engel and Maddie Luitweiler

2016- Charles Dominic and Madison Goldblum

2017- Michael Sporkin and Sarah Zimmerle

2018 - Karen Alvarez and Nick Barzilla

 

 

     "GIRLS SPORTSMANSHIP"

2001- Victoria Mitchell

2002- Heather Howell, Katie Smith, Jacyln Ward

2003- Stephanie Harrington

2004- Whitney Sargent & Meghan Clancy

2005- Dina O'Brien

2006- Melissa Mitchell

2007- Ellie McKinley & Alyssa Pantle

2008- Caroline Wood

2009- Caroline Wood

2010- Melissa Berger & Megan Webster

2011- Morgan Galloway & Megan Webster

2012- Megan Webster

2013- Alexis Kollmansberger & Madison Goldblum

2014- Katy Rutherford

2015- Katy Rutherford

2016- Christabella Siboro and Katie Shepherd

2017- Kathleen Escobar and Christabella Siboro

2018 - Erika Alvarez

 

 

     "MOST IMPROVED GOLFERS"

2007- (boys) Jimmy Elliott & Taylor Green

2007- (girls)  Shannon Lucas

2008- (boys)  Scott Newell & Kyle Bell

2008- (girls)  Kristen Lauritano

2009- (boys)  Dylan Reynolds

2009- (girls)  Megan Webster & Caroline Wood

2010- (boys) Jake Leatherwood

2010- (girls) Kirsten Hensley & Sarah Herbert

2011- (boys) Michael Cotton

2011- (girls) Megan Webster

2012- (boys) Matt McClung

2012- (girls) Morgan Galloway

2013- (boys) Tom McLaughlin

2013- (girls) Sara Kelley

2014- (boys) Conor Watkins & Cade Kiser

2014- (girls) Alexis Kollmansberger & Sara Kelley

2015- Will Speer and Madison Goldblum

2016- Sean Ngo and Kathleen Escobar

2017- Sean Ngo and Karen Alvarez

2018 - Nick Barzilla and Olivia Predmore

 

     "Dave Reynolds Memorial (Positive-Enthusiasm) Award"

 

2013- (boys) J.D. Kiesewetter

2013- (girls)  Claire Wasson

2014- (boys) Michael Chittwood

2014- (girls) Madison Goldblum

2015 - (boys) Cade Kiser and Lorenzo Siboro

2015- (girls) Gillian Predmore and Sarah Zimmerle

2016- Lorenzo Siboro and Gillian Predmore

2017- Lorenzo Siboro and Michelle Khajeh

2018 - Hayden Roup and Maggie Weeks

 

FALL "FAMILY GOLF TOURNAMENT" CHAMPIONS:  Meadowbrook Farms GC

2008 - Craig & Gordon Johnson

2009 - Kyle Westmoreland & Grandpa Ben McKenzie

2010 - Zack & Duck Kim

2011 - Abby & Bob Newton

2012 - Maddie & Mark Luitwieler

2013 - Katy & Gerry Rutherford (new tournament record 28 - 2-some)

2015 - Katy & Gerry Rutherford and Katie & Kirk Shepherd (tournament record 27 - 4-some)

2016 - Katie & Kirk Shepherd and Kathleen & Carlos Escobar

2017 - Escobars and Shepherds

2018 - Weeks and Predmores and Roups (tie) 

 

     "COUGAR GOLFERS PLAYING IN COLLEGE"

Casey Clendenon - University of Houston & Lamar University (Buy.com Tour)

Alex Newton - Trinity University

Joe Lagowski - Australian PGA University

Meghann Stevens - Sam Houston State University

Emma Herzog - Trinity University

Ellie McKinley - Sam Houston State University

Dina O'Brien - St. Edwards & Baylor University

Kyle Westmoreland (Sr. 2010) The Air Force Academy (several time collegiate winner & Athlete of the Year)

Micah Hill (Sr. 2010) Sam Houston State Univ.

Scott Newell (Sr. 2011)  Oral Roberts University

Abby Newton (Sr. 2012) Ole Miss University

Morgan Galloway (Sr. 2012) UT Tyler

Kirsten Hensley (Sr. 2012) Southern Miss

Megan Webster (Sr. 2012)  North Carolina Methodist 

Matt McClung (Sr. 2013) Schriener College (National Champions!)

Michael Cotton (Sr. 2014)  North Texas University

J.D. Kiesewetter (Sr. 2014)  The Air Force Academy

Kennedy Ishee (Sr. 2014)  Oral Roberts University

Tom McLaughlin (Sr. 2014)  Texas Southern University

Maddie Luitwieler (Sr. 2015)  The University of Texas at Austin (committed)

Alexis Kollmansberger (Sr. 2015) Grand Canyon University in Phoenix (committed)

Katy Rutherford (Sr. 2016)  University of Nevada - Reno

Cade Kiser (Sr. 2017) Texas State University

Jared Bray (Sr. 2017) St. Edward's University

 

 

  

News

UPDATE on the Spring Season...

February 12, 2019   read more

Girls get 1st, Boys 2nd at Eagle Pointe

December 17, 2018   read more

Boys win Huntsville Invitational by 16 strokes!

October 21, 2018   read more

Important Information for upcoming golf season

May 23, 2018   read more

BOYS AND GIRLS TEAM ADVANCE TO REGIONALS!!!!

April 06, 2018   read more

Girls win Bluebell Open at Brenham CC by 23 strokes!

March 27, 2018   read more
Photos
Ticker
  • Girls set new school record of 294. Break old record by 8 strokes! Oct. 5, 2013.
  • Boys earn Regional runner up with a 2 day total of 594!
  • Boys play regionals without carding more than a 79!
  • Boys %26 Girls both have won District 8 out of the last 10 years!!!!!
  • Girls win Region 2015....3 of last 4 years!!!!!!!
Countdown

Countdown to
RIVER RIDGE ROLL TOURNAMENT

(Feb 9, 2017 @ 11:00am)

WOOT WOOT. It's here!

Attendance

Number of visits to the site:

736216

Weather
Store


$49.99
Cinco Ranch Golf other Gildan Men's 7.75 oz Contrast Hooded Sweatshirt
see more